Jak duże postępy możesz zrobić w 15 minut?
– Piotr Sierzputowski, 22.09.2020
Ciężko jest Ci znaleźć czas na ćwiczenie gry na gitarze?
To bardzo częsty problem, bo rzeczywiście – jeśli jesteś normalną osobą, prawdopodobnie masz dużo rzeczy do zrobienia w pracy, w domu, chcesz spędzać czas z rodziną… W takich okolicznościach bardzo trudno jest znaleźć godzinę lub dwie dla siebie.
A co powiesz na 15 lub 20 minut? Czy mógłbyś znaleźć tyle czasu na grę na gitarze lub naukę muzyki? Założę się, że tak… a przynajmniej byłoby to o wiele łatwiejsze niż znalezienie 2 godzin.
Ale…
Jakie realne postępy w muzyce można osiągnąć w 15 minut?
DUŻE! … Jeśli zrobisz to w określony sposób, oczywiście 🙂
Już wyjaśniam jaki to sposób:
Wyznacz konkretną godzinę o której będziesz ćwiczyć
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wybranie określonej pory dnia, w której możesz pograć przez 15 minut.
„Ale… czy naprawdę muszę ćwiczyć o tej samej porze codziennie?”
Nie. Możesz zrobić, co chcesz… ale łatwiej jest utrzymać ciągłość ćwiczeń jeśli robisz to codziennie o tej samej porze. Wejdzie ci to w nawyk i twój zegar biologiczny łatwo się do tego dostosuje.
Ja lubię robić trening rano przed śniadaniem. 15 minut ćwiczeń pobudza mój mózg i sprawia, że czuję się świetnie przez pozostałą część dnia.
Wyznacz konkretny cel
Nie osiągniesz zbyt wiele w żadnym określonym przedziale czasu, jeśli nie wiesz, CO chcesz osiągnąć. Jest to szczególnie ważne, gdy masz tylko 15 minut na trening. Jeśli nie wiesz, co robić, możesz spędzić cały ten czas na zastanawianiu się nad tym (zamiast na graniu na gitarze).
Zdecyduj, w czym chcesz być lepszy. Bądź konkretny. Nie wystarczy powiedzieć „Chcę lepiej improwizować”. To zbyt ogólne. Jeśli chcesz poprawić improwizację, wybierz konkretny podkład (lub podkłady), do których będziesz improwizować.
Możesz także nauczyć się określonej skali, popracować nad swoją znajomością gryfu lub nauczyć się określonej piosenki… To wszystko zależy od Ciebie.
Cele które ja lubię stawiać sobie na 15-minutowe sesje treningowe zwykle koncentrują się na opanowaniu określonej solówki lub ćwiczeniu określonego aspektu mojej gry (na przykład szybkości) .
Popełniaj błędy i naprawiaj je
Kiedy już zdecydujesz się nad czym chcesz pracować – tj. Masz ogólny pomysł, co chcesz osiągnąć, musisz podzielić go na mniejsze zadania, aby wiedzieć, co robić w trakcie każdego 15 minutowego treningu.
Możesz to zrobić na 2 sposoby:
Stwórz szczegółowy plan na papierze – na przykład listę.
Po prostu zacznij pracować nad swoim celem, zastanów się, co poszło dobrze, a co nie, i zdecyduj, jak poprawisz to następnym razem
Pierwszy można sobie odpuścić, ale drugiego już nie. Niezależnie od tego, czy zrobisz listę rzeczy do zrobienia czy nie, zawsze musisz na bieżąco oceniać efektywność swoich sesji treningowych.
Przykład:
Chcę się nauczyć konkretnej solówki.
Podczas mojej pierwszej 15-minutowej sesji chciałem przećwiczyć całe solo, ale okazało się że nie ogarniam co się dzieje w tym solo w ogóle i niczego się nie nauczyłem.
Jaki błąd popełniłem?
Chciałem zrobić za dużo w zbyt krótkim czasie.
Mój wniosek: następnym razem, gdy będę ćwiczyć, wybiorę krótki fragment solówki i skupię się tylko na nim.
Nie ma pośpiechu
Twoją najpotężniejszą bronią jest konsekwencja. Pojedyncza 15-minutowa sesja treningowa niewiele Ci da… ale jeśli będziesz ją powtarzać codziennie przez kilka miesięcy – Twoja gra na gitarze poprawi się niewyobrażalnie (jeśli zrobisz wszystko, co napisałem powyżej).
Najlepszym sposobem na efektywne ćwiczenia z użyciem 15 minutowych sesji treningowych, takich jak ta, jest skupienie się na budowaniu nawyku, a nie na osiągnięciu końcowego rezultatu. Po prostu ćwicz najlepiej jak potrafisz w danej sesji. Jeśli nie uda ci się zrealizować zadanego tematu w całości, po prostu spróbuj ponownie następnym razem. Bez emocji. Bez pośpiechu. Każda sesja treningowa przybliża Cię do celu.
Zrób tak i patrz, jak rośnie twój wykres postępu 🙂
***
15 minut ćwiczeń dziennie działa szczególnie efektywnie, jeżeli masz dodatkową zewnętrzną motywację i wsparcie od nauczyciela, który rozumie swoje cele. Jeżeli chcesz wyrwać swoją grę na gitarze z martwego punktu i w końcu usłyszeć postępy, zapraszam na stronę o lekcjach gry na gitarze dla dorosłych.
***
Masz pytanie / sugestię do tego artykułu? Daj mi znać – chętnie podyskutuję na ten temat 😊 Wypełnij poniższy formularz, żeby skontaktować się ze mną: