Dlaczego warto grać na gitarze z innymi ludźmi?

Autor: Northville Guitar Lessons, Michigan, US

Jako muzycy poświęcamy dużo czasu na ćwiczenia. Bez względu na to, czy ćwiczymy w piwnicy, w swoim pokoju, czy mamy specjalne studio do ćwiczeń – większość z nas czuje się bardziej komfortowo trenując po swojemu i w swoim tempie. Mimo wszystko, granie z innymi ludźmi (w zespole, grupie, duecie…) ma bardzo dużo korzyści i pomoże Ci szybciej stać się lepszym gitarzystą. Poniżej wymieniamy kilka konkretnych powodów dlaczego granie z innymi będzie dla Ciebie dobre:

Pomaga Ci utrzymać stałe tempo. Grając samemu, Ty ustalasz tempo. Dlatego, jak zagrasz coś za szybko, albo za wolno, prawdopodobnie nawet tego nie zauważysz. Grając z innymi nie masz innego wyjścia – musisz słuchać tego, co się dzieje dookoła i utrzymywać ten sam rytm, co pozostali. Takie doświadczenie uświadomi Cię na temat Twoich nawyków rytmicznych (przyspieszasz? zwalniasz?) i sprawi, że grając samemu też zaczniesz trzymać stałe tempo.

Pomaga Ci zrozumieć jak to co grasz pasuje do większej calości. Riffy gitarowe są fajne same w sobie… ale jak gra je się solo, to słychać, że czegoś brakuje. Mogą brzmieć monotonnie jeżeli brakuje gitary rytmicznej, basowej, perkusji czy wokalu. Grając z innymi ludźmi pojawia się takie magiczne uczucie, że to co grasz służy czemuś większemu od Ciebie. To jest właśnie PRAWDZIWA MUZYKA.

Dzięki graniu z innymi szybciej zauważasz swoje słabości. Nic nie otwiera oczu lepiej niż spotkanie kogoś, kto wie lub umie więcej od Ciebie. Nie tylko czyni Cię to bardziej pokornym gitarzystą, ale przede wszystkim mówi Ci na czym musisz się skupić przy ćwiczeniach.

Pomaga Ci przezwyciężyć tremę. Granie z innymi muzykami łączy się z graniem przed publicznością (niekoniecznie wielką, koncertową – również np. przed garstką znajomych). Im więcej grasz z innymi, tym mniej stresu odczuwasz w sytuacji gdy inni ludzie Cię słuchają i oglądają. Pozbycie się tremy związanej z grą na gitarze pomoże Ci również w innych podobnych dziedzinach życia takich jak publiczne przemawianie lub prezentacje.

Uczy Cię reagowania na trudne sytuacje. Gdy grasz jakiś utwór samodzielnie, możesz go zaczynać i zatrzymywać tak często jak chcesz. Jak popełnisz jakiś błąd lub po prostu nie spodoba Ci się coś co zagrałeś, możesz natychmiast to powtórzyć i naprawić. Grając z innymi uczysz się jak być elastycznym i reagować na wszystko co stanie Ci na drodze. Ćwiczysz dostosowywanie tego co grasz do tego co grają inni, improwizujesz jeżeli trzeba. To jest bardzo przydatna umiejętność w życiu w ogóle.

Właśnie z tych powodów powinieneś grać z innymi tak często jak to możliwe. Wychodzenie poza to, co jest dla Ciebie wygodne jest niezwykle wartościowe dla Twojego muzycznego rozwoju, co zobaczysz jak twoja wszechstronność w grze na gitarze znacznie się zwiększy. Jak przestajesz chować się w swoim pokoju i próbujesz przekraczać swoje granice, okazuje się, że jesteś w stanie osiągnąć więcej niż Ci się wcześniej zdawało.

***

Masz pytanie / sugestię do tego artykułu? Daj mi znać – z chęcią z Tobą to przedyskutuję. Wypełnij poniższy formularz, żeby się ze mną skontaktować 😉