Jak słuchanie muzyki wpływa na twoją grę na gitarze?

– Autor: Jennifer Barlow

Lekcje Gitary Ostrołęka

Być może myślisz sobie: „Jak zwykłe słuchanie muzyki może pomóc mojej grze na gitarze? To niemożliwe…”… i miałbyś rację, gdybyś słuchał  muzyki wyłącznie w bierny sposób.

Przypomnij sobie imprezę, na której byłeś, gdzie mnóstwo osób rozmawiało ze sobą w tym samym czasie. Jeśli próbowałbyś słuchać 2 rozmów jednocześnie, nie byłbyś w stanie wziąć udziału w żadnej z nich. Musisz słuchać jednej rozmowy naraz w sposób czynny i wybrać na czym się skupisz.

Słuchanie muzyki działa tak samo. Kiedy aktywnie słuchasz utworu, skupiasz się na tym, co robią różne instrumenty i słyszysz je właściwie. Zadawaj sobie pytania typu:

  1. „ Jak głośno lub cicho gra zespół/instrumenty? ”
  2. „ Czy dany instrument gra szybko czy wolno? ”
  3. „ Jaki rytm gra dany instrument? Czy możesz klaskać do rytmu/ śpiewać? ”
  4. „ Jak brzmi melodia wokalisty w porównaniu z akordami w piosence? Jakie emocje to w tobie wywołuje ”
  5. „ Jaki instrument gra w danym momencie? Czy słucham wokalisty, gitarzysty, która część zestawu perkusyjnego w danym momencie gra? ”
  6. „ Która część piosenki jest w danym momencie grana? Czy to zwrotka, refren? ”

Kiedy słuchasz muzyki w ten sposób, będziesz w stanie szybciej uczyć się piosenek, sprawiać, że twoja gra na gitarze będzie bardziej ekspresyjna i „żywa”, ponieważ teraz będziesz myśleć w kategoriach muzycznych.

Lekcje Gitary Ostrołęka

Jest to jeden ze sposobów, w jaki możesz przyspieszyć twoje postępy gry na gitarze. Im więcej możesz myśleć o tym codziennie tym bardziej twój mózg będzie próbował wymyślić inne elementy układanki i zanim się obejrzysz, będzie się to przekładało również grę na gitarze.

Wielu uczniów ma problem żeby ćwiczyć na gitarze kiedy są zajęci, w ten sposób możesz wpleść swój trening gitarowy w codzienne czynności. Może to być słuchanie muzyki w pracy, podczas podróży do i z pracy itp. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby ćwiczyć na gitarze, bez gitary, która jest z tobą fizycznie.

Od teraz do następnego tygodnia, poświęć trochę czasu na słuchanie swoich ulubionych piosenek i zadaj sobie te pytania. Tak, to naprawdę jest trening gry na gitarze. Część twojej podróży w nauce gry na gitarze jest fizyczna, ale większa część nauki gry na tym instrumencie to to co dzieje się w twojej głowie.

Nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu żeby wziąć gitarę do ręki, to nic się nie dzieje. W tych momentach ćwicz w sposób, o którym wspomniałem powyżej.

Pracuj nad postępami krok po kroku!

***

Masz pytanie / sugestię do tego artykułu? Daj mi znać – chętnie podyskutuję na ten temat 😊 Wypełnij poniższy formularz, żeby skontaktować się ze mną: