Techniki gry na gitarze

Autor: Guitar Tuition East London

Gitara jest świetnym i bardzo praktycznym instrumentem, który ma w sobie mnóstwo potencjału (który łatwo wydobyć), jeżeli chodzi o brzmienie.

Dużo ludzi myśli, że gra na gitarze polega tylko i wyłącznie na chwytach i uderzaniu w struny… jednak (i to gitarzyści dobrze wiedzą) jest to dalekie od prawdy.

…i nie zrozum mnie źle – jeżeli jesteś początkujący, to prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał opanować będą akordy właśnie, ponieważ takie są podstawy – chwyty, pozycje, nazwy dźwięków, podstawowa teoria itp.

Oprócz tego, będziesz musiał opanować podstawowe umiejętności związane z tym jak ruszać rękami i palcami, żeby np. „automatycznie” zmieniać chwyty, trafiać kostką w odpowiednie struny i ogólnie załapać podstawowy „feeling” gry na gitarze.

…zaraz potem będziesz mógł zacząć dodawać nowe (smakowite) techniki do swojej gry.

(Jeżeli techniki omówione poniżej nie są dla Ciebie jasne, poproś swojego nauczyciela gitary o pomoc. Jeżeli mieszkasz w Ostrołęce, możesz skontaktować się ze mną pod tym linkiem: KONTAKT, lub wypełniając formularz na samym dole tego artykułu.)

Przyjrzyjmy się najczęściej używanym technikom gry na gitarze:

Vibrato

To jest prawdopodobnie pierwsza technika, której się nauczysz, ponieważ jest ona jedną z prostszych. Jak grasz jakiś dźwięk, po prostu ruszasz struną w górę i w dół używając swojej lewej ręki i cały czas przyciskając ją do progu. Technika ta najczęściej jest używana w grze solowej.

Jeśli twoja gitara ma tzw. whammy bar (wajhę tremollo), możesz zastosować vibrato nawet do akordów. Wystarczy, że po zagraniu akordu będziesz poruszał wajhą w górę i w dół.

Hammer-on / Pull-of

To jest troszkę bardziej złożona technika niż poprzednia, ponieważ wymaga „odseparowania” rąk od siebie – trzeba umieć grać jednocześnie dwoma rękami. Dobra wiadomość jest taka, że jest nie jest to takie trudne jak się wydaje.

Chodzi o to, żeby zagrać dźwięk bez uderzania struny. W przypadku hammer-on, wydobywasz dźwięk z gitary przyciskając ją do progu. Oczywiście, żeby ten dźwięk był słyszalny, musisz przycisnąć ją szybciej i mocniej niż zwykle. Jeden z najlepszych przykładów częstego użycia tej techniki jest utwór zespołu Tool pt. „Schism”.

Pull-off jest przeciwieństwem hammer-ona. Wydobywasz dźwięk poprzez zdjęcie palca lewej ręki ze struny. Kiedy to robisz, nie możesz jednak po prostu podnieść swojego palca, ponieważ to nie wyprodukuje żadnego dźwięku. Zdejmując palec ze struny musisz ją jednocześnie „szarpnąć” tym palcem.

Bending

…czyli podciąganie. Ta technika jest używana w praktycznie każdej solówce gitarowej (może z wyjątkiem Jazzu). Jest bardzo podobna do vibrato, ale tym razem chodzi o to, żeby podciągać struny powoli (przynajmniej dużo wolniej niż przy vibrato). Pamiętaj, że podciągając strunę zmieniasz wysokość granego dźwięku. Jeżeli np. grasz dźwięk A, możesz go podciągnąć do dźwięku A#, B lub nawet C.

Muting

…czyli tłumienie.

Technika używana głównie na gitarze elektrycznej. Jak grasz z efektem distortion (rock / heavy metal…), całość brzmi głośno i agresywnie. Jeżeli chcesz, żeby jakiś fragment był nieco bardziej selektywny (czyli, żeby lepiej było słychać szczegóły), połóż swoją prawą dłoń na strunach, które uderzach… czyli stłum je.

Oczywiście to, że struny będą stłumione nie oznacza (nie powinno oznaczać), że ich nie słychać. Dźwięk ma być tylko trochę przytłumiony, ale dalej dynamiczny (dlatego upewnij się, że tłumisz struny blisko mostka gitary, inaczej dźwięk będzie za bardzo stłumiony).

Podobną techniką są tzw. „dead notes”, czyli martwe dźwięki. W tym przypadku tłumisz struny lewą ręką (jeżeli jesteś praworęcznym gitarzystą oczywiście). Uderzając w tak stłumione struny uzyskujesz perkusyjny dźwięk, który anglojęzyczni muzycy określają jako „chaka chaka” 🙂 Gitarzystą, który często używa tej techniki jest Tom Morello (przykład – utwór pt. „Born Of A Broken Man”).

Pick slides

Ta technika jest obecna w wielu rockowych utworach. Jest bardzo hałaśliwa, agresywna i zazwyczaj używa się jej jeżeli chcesz uwypuklić dane fragmenty utworu. Jest to też bardzo łatwa technika. Wystarczy, że przejedziesz po strunach (najlepiej basowych) krawędzią swojej kostki.

Podsumowanie

Jak zaczynasz grać na gitarze, musisz pamiętać o tym, że początku są zawsze najtrudniejsze. Jeżeli będziesz wytrwały, nauczysz się podstaw szybciej niż Ci się zdaje. Zaraz po tym, możesz zacząć używać wyżej wymienionych technik, żeby Twoja gra brzmiała bardziej interesująco.

***

Masz pytanie / sugestię do tego arytkułu? Daj mi znać – chętnie o tym porozmawiam! 🙂 Wypełnij poniższy formularz, żeby się ze mną skontaktować: