Jak zacząć improwizować na gitarze?
– Autor: Piotr Sierzputowski
Czy marzysz o improwizacji na gitarze ale czujesz że jest to poza Twoim zasięgiem? Czy próbujesz improwizować ale twoje melodie nie brzmią dobrze? Czujesz się przytłoczony ilością wiedzy potrzebnej do opanowania improwizacji na gitarze?
Wiem co czujesz. Poznałem wiele osób które miały podobne problemy z improwizacją. Sam również borykałem się z tym samym kiedy zaczynałem grać. Odkryłem jednak że w większości przypadków sami sobie komplikujemy życie, szczególnie wtedy kiedy chcemy zacząć coś nowego. Co mam konkretnie na myśli? Konkretnie w temacie tego artykułu:
MOŻESZ OD RAZU ZACZĄĆ IMPROWIZOWAĆ BO TO ŁATWE I ZARAZ POKAŻĘ CI JAK TO ZROBIĆ 😉
Podstawy
OK, najpierw będzie trochę teorii, ale nie przejmuj się – nie będzie tego dużo i postaram się żeby było to jak najbardziej dla Ciebie interesujące 😉
Zaczynamy:
Co jest potrzebne żeby zacząć improwizować?
- Podkład
- Wiedza jakiej skali używać żeby grane dźwięki pasowały do podkładu
- Minimum techniki żeby móc zagrać te dźwięki na gitarze
Wiem że chciałbyś od razu grać super solówki jak Twoi ulubieni gitarzyści, ale to będzie wymagało od Ciebie trochę (dobra – całkiem sporo…) więcej czasu i wysiłku. Pierwszy krok możemy jednak zrobić już dziś. Nie będzie to brzmiało jak z profesjolne nagrnie… ale będzie brzmiało jak muzyka – a to na początek wystarczy. A więc, z powrotem do rzeczy:
Podkład
Podkład najłatwiej znaleźć w internecie. Wpisz sobie na YouTube: „Backing Track Em” a znajdziesz fajny backing track w tonacji E-moll. Tonacja jest ważna, bo na jej podstawie będziesz dopasowaywał skalę której bedziesz używał do improwizacji. Przykład:
Innym sposobem na uzyskanie podkładu do gry jest nagranie go samemu. Nie musi to być profesjonalne nagranie z basem, perkusją, klawiszem itp. Zwykłe akordy otwarte w zupełności wystarczą. Nawet jeśli nagrasz się telefonem grając tylko JEDEN AKORD przez 1-2 min to też może posłużyć ci jako podkład.
Jeżeli chcesz nagrać podkład samodzielnie (co będzie jednocześnie dobrym ćwiczeniem rytmicznym dla ciebie), oto łatwa progresja akordów w tonacji Em, której możesz użyć:
Em C G D
Nagraj te akordy 8 lub 16 razy pod rząd.
Skala
Istnieje kilka skal które będą pasować do podkładu w tonacji Em. Jeżeli chcesz je poznać, musisz nauczyć się skal ogólnie – nie będę się wdawał teraz w szczegóły na ten temat, bo nie to jest celem tego artykułu. Jeżeli potrzebna Ci taka wiedza, najszybciej zdobędziesz ją jeśli skontaktujesz się z nauczycielem gitary w swojej okolicy, który nauczy cię skal w odpowiedniej kolejności i pokaże ci jak tych skal używać do tworzenia muzyki.
Skala której będziemy w tym przypadku używać to skala Pentatoniczna E-moll. Zwróć uwagę że tonacja skali pasuje do tonacji podkładu. To jest najłatwiejszy sposób żeby stwierdzić czy dana skala będzie pasować do danego podkładu.
Dźwięki w Pentatonice E moll to: E G A B D
Żeby zacząć improwizować nie musisz umieć grać pełnej skali. Dobrze jest oczywiście znać dużo skal, bo to daje więcej możliwiści… jednak pamiętaj że naszym celem jest ZACZĄĆ IMPROWIZOWAĆ TERAZ. Właśnie dlatego będziemy grać ta skalę na tylko jednej strunie – żeby było łatwiej.
Wybierzmy do tego strunę E (pierwsza z dołu). Żeby zagrać skalę pentatoniczną E moll na tej strunie wszystko czego potrzebujesz to znaleźć dźwięki z tej skali na tej strunie. Oto i one:
E|—0—3—5—7—10—12—|
Zanim zacniesz grać do swojego podkładu musisz zapamiętać te dźwięki (ich pozycje na strunie E). Przegraj je sobie kilka razy aż zapamiętasz gdzie leżą.
Technika
Umiesz trzymać gitarę w rekach (mniej więcej)? Umiesz przyciskać struny? Umiesz uderzać struny kostką albo palcami prawej ręki?
Jeżeli tak – posiadasz wszystkie umiejętności manualne potrzebne żeby zacząć improwizować.
Tyle na ten temat. Dalej! 🙂
Zaczynamy!
Teraz będzie najlepsza część.
Jak już masz podkład (nagrany albo z internetu – upewnij się tylko żeby był w tonacji Em) i umiesz grać skalę pentatonicznę E-moll na strunie E, możesz zacząć improwizować. W jaki sposób? Po prostu puść sobie podkład i graj do niego melodie używając wyłącznie dźwięków ze skali której się właśnie nauczyłeś (kolejność dźwięków z tej skali zależy wyłącznie od twojej pomysłowości). Tylko tyle. Łatwizna 🙂
Popróbuj w ten sposób i zobacz co możesz z tego wycisnąć. Jest dużo więcej możliwości dla tych kilku dźwięków na jednej strunie niż możnaby się spodziewać… a najlepsze w tym wszystkim jest to że teraz, jak już zacząłeś improwizować, możesz zacząć zgłębiać ten temat i być w nim coraz lepszy.
***
Potrzebujesz pomocy z rozpoczęciem przygody z improwizacją lub chcesz przenieść tę umiejętność na wyższy poziom? Napisz do mnie w tej sprawie na piotr@lekcjegitaryostroleka.pl, a powiem Ci, co możesz z tym zrobić!
***
Masz pytanie / sugestię do tego artykułu? Daj mi znać – chętnie podyskutuję na ten temat 😊 Wypełnij poniższy formularz, żeby skontaktować się ze mną: