Jak być bardziej zorganizowanym gitarzystą?

– Autor: Michael Gumley, Melbourne, Australia

Ciągle spóźniasz się na koncerty i próby? Trudno ci znaleźć czas na ćwiczenie wszystkiego, co potrzebujesz? Masz już dość tego że rozczarowujesz siebie i innych? Jeśli chodzi o solidność, muzycy nie są znani ze swoich umiejętności organizacyjnych, a gitarzyści mają w tym aspekcie szczególnie złą reputację. W tym artykule zamierzam napisać o tym, w jaki sposób można wdrożyć kilka podstawowych pomysłów, które pomogą Ci się zorganizować i zwiększyć Twoją efektywność..

To niesamowite że muzycy są skłonni zainwestować tysiące godzin, aby poprawić swoje umiejętności gry na instrumencie, ale aby dobrze zorganizować swój czas. Nazywam to „klątwą artysty” i nie dotyczy ona wyłącznie muzyków. Również scenarzyści, malarze i aktorzy wykazują brak organizacji w swoim życiu. Niezależnie od tego, czy próbujesz wybić się w branży muzycznej, czy po prostu znaleźć wystarczająco dużo czasu żeby przećwiczyć wszystko co sobie narzuciłeś, uporządkowanie własnych spraw może w znacznym stopniu przyczynić się do Twojego sukcesu i z łatwością wyróżnić Cię z tłumu.

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów, które każdy może z łatwością zrealizować. Zanim się poddasz i zaczniesz robić wymówki, musisz sobie uświadomić że tysiące innych artystów walczy o te same możliwości co ty, więc jeśli nie podejmiesz jakiegoś działania, żeby posunąć się do przodu, ktoś inny zrobi to na pewno.

Załóż kalendarz

Wydaje się proste, ale jest pomijane przez mnóstwo ludzi. Kup sobie papierowy kalendarz i powieś go na lodówce. Za każdym razem, gdy masz koncert lub próbę, wpisz je sobie do kalendarza i staraj się przychodzić na nie punktualnie. Możesz pójść o krok dalej i zacząć korzystać z kalendarza online, który wyśle ci powiadomienie bezpośrednio na telefon. W dzisiejszych czasach ze wszystkimi dostępnymi udogodnieniami i technologią nie ma już żadnych wymówek. Nieważne jaki jesteś dobry, jeśli przylgnie do Ciebie zła reputacja muzycy przestaną z Tobą pracować.

Zaplanuj zajęcia i ćwiczenia na tydzień do przodu

To jest dla mnie ważna sprawa. Lubię spędzać 30 minut w każdą niedzielę, planując cały następny tydzień. Dotyczy to wszystkich moich zajęć i pracy, na każdą godzinę każdego dnia. Ćwiczenia gry na gitarze również planuję szczegółowo. Określam ile czasu mam każdego dnia (np. poniedziałek – 1 godzina, wtorek – 30 minut, środa – 2 godziny itd.) i listę rzeczy, nad którymi mam zamiar pracować przez cały tydzień (legato, tapping, zastosowanie skali molowej w melodii itp.). Następnie do każdej rzeczy przyporządkowuję ile czasu mogę na nią poświęcić – od 10 do 30 minut na jedną – w czasie przydzielonym na trening gitarowy. Kup sobie organizer lub kalendarz z arkuszem tygodnia albo pobierz jedną z niezliczonych aplikacji które ułatwią Ci organizację.

Wyznacz sobie konkretne miejsce pracy

Zarezerwuj sobie pokój w domu specjalnie do ćwiczeń. Utrzymuj ten pokój w czystości i porządku, mając wszystkie potrzebne materiały pod ręką. Jeśli nie masz wolnego pokoju, upewnij się, że pokój, w którym ćwiczysz, ma wystarczająco dużo miejsca na krzesło, statyw muzyczny i gitarę. Umieść na drzwiach znak „Nie przeszkadzać” w czasie ćwiczeń i daj wszystkim znać, że nie należy przerywać, gdy drzwi są zamknięte.

Zorganizuj swój sprzęt

To bardzo ważne. Oprócz gitary powinieneś mieć zapasowe struny, zapasowe kable, korbki do nawijania strun, szmatkę do czyszczenia, podstawowy zestaw narzędzi do gitary, metronom i minutnik. Trzymaj wszystkie swoje nuty w starannie ułożonym folderze a wszelkie książki z których korzystasz na półce. Ostatnią rzeczą której potrzebujesz to zmarnować 5 minut na szukanie nut lub zerwanie struny i całkowite pominięcie ćwiczeń. Bycie zorganizowanym to właśnie różnica między marnowaniem czasu a skutecznym treningiem, być może nawet uratuje Cię gdy coś pójdzie nie tak podczas koncertu.

Mam nadzieję że zdążyłeś już wdrożyć niektóre z pomysłów które tutaj przedstawiłem, ale jeśli nie, to nie ma lepszego czasu na to niż teraz. Skorzystaj z tych pomysłów, aby lepiej wykorzystać swój czas. Na tym, że będziesz bardziej zorganizowany zyskasz także reputację solidnego muzyka i zobaczysz, że coraz więcej okazji i szans na rozwój będzie się pojawiać w Twoim życiu.

O Autorze

Michael jest heavy metalowym gitarzeystą z Melbourne w Australii. Gra w prog-metalowym zespole Hybrid Nightmares i jest właścicielem firmy Brimstone Bookings. Pomaga aspirującym muzykom rozwinąć osobowość tak, aby odnieśli sukces w branży muzycznej.

***

Masz pytanie / sugestię do tego artykułu? Daj mi znać – chętnie podyskutuję na ten temat 😊 Wypełnij poniższy formularz, żeby skontaktować się ze mną: