Jak poradzić sobie z brakiem czasu na grę na gitarze?
– Autor: Piotr Sierzputowski
Powiedz mi, czy potrafisz sobie wyobrazić taką sytuację:
Przez cały tydzień próbujesz pograć na gitarze… ale ciężko Ci znaleźć na to czas, bo praca / szkoła, dom, rodzina i kupa obowiązków. Jednak w końcu udaje Ci się wygospodarować 2-3 godziny. Bierzesz gitarę i… nie wiesz co grać. Zaczynasz grać to co zawsze – kilka swoich ulubionych riffów, czy zagrywek, ale nie masz pewności czy to jest akurat najlepsze, co możesz teraz zrobić. Myślisz sobie: „O! Może napiszę coś nowego” i próbujesz na siłę stworzyć hit wszechczasów. Oczywiście nie wychodzi Ci to, a nawet jeżeli coś nowego uda Ci się zagrać – wcale Ci się to nie podoba…
Czy brzmi to dla Ciebie znajomo? Jeżeli tak, zapraszam Cię do lektury tego krótkiego artykułu, w którym dowiesz się, co zrobić, żeby:
- Znaleźć więcej czasu na ćwiczenie gry na gitarze (lub jakimkolwiek innym instrumencie)
- Jak najefektywniej wykorzystać ten czas i rzeczywiście nauczyć się czegoś nowego, a nie po prostu sobie „brzdąkać”
Jak znaleźć czas na grę na gitarze?
Jako stworzenia bez nadprzyrodzonych mocy, nie mamy zbytniej kontroli nad czasem w ogóle. Czas po prostu płynie i tyle. Dobra wiadomośc jest taka, że każdy ma go dokładnie tyle samo – 24 godziny na dobę.
Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że jest coś nad czym mamy kontrolę wręcz nieograniczoną – są to nasze wybory. Każdy z nas ma zupełną dowolność w wybieraniu jak spędzi swój czas. Zapamiętaj sobie sobie tę myśl – przyda Ci się w dalszej części tego artykułu.
Kolejną złotą zasadą efektywnego zarządzania czasem jest maksyma: Zawsze najpierw rób rzeczy najważniejsze. Nie najbardziej pilne, ale najważniejsze.
Połączmy teraz ze sobą te 2 zasady i wykorzystajmy je, żeby znaleźć więcej czasu na grę na gitarze. Odpowiedz sobie na kilka pytań:
- Jak ważna jest dla Ciebie gra na gitarze?
- Czy jest ważniejsza od Twojej pracy, szkoły, rodziny? (Zakładam, że nie…)
- A czy jest ważniejsza od oglądania telewizji, przeglądania facebooka, spotkań z kolegami itp? (UWAGA! Nie sugeruję wcale, że musisz się całkowicie pozbyć tych rzeczy ze swojego grafiku… czytaj dalej 😉 )
- Czy jeżeli gra na gitarze jest dla Ciebie ważniejsza niż np. spotkanie z kolegami, to czy możesz spóźnić się na spotkanie z nimi godzinę lub dwie i pograć na gitarze zanim wyjdziesz?
- Czy zanim zaczniesz przeglądać facebooka jak wrócisz z pracy, czy możesz najpierw pograć na gitarze 20-40 minut?
- Czy widzisz już o co chodzi? 🙂
Cała ta strategia, która wynika z powyższych pytań polega na tym, żeby zdać sobie sprawę z tego, że Twoja muzyczna pasja jest dla Ciebie ważna, ponieważ dzięki niej masz więcej radości z życia. Zwróć również uwagę na rzeczy mniej ważne, które robisz zamiast gry na gitarze.
Wtedy, w myśl tych dwóch zasad, które przytoczyłem na początku tego akapitu, musisz podjąć solidną, męską decyzję, żeby najpierw zrobić to, co jest dla Ciebie ważniejsze. Postanów, że w tym tygodniu będziesz ćwiczył grę na gitarze z samego rana, albo zaraz po powrocie z pracy, zanim zajmiesz się czymś innym. Taka decyzja może uratować Cię przed zatonięciem w obowiązkach i frustracją spowodowaną „brakiem czasu” na grę na gitarze.
UWAGA! Jeżeli myślisz sobie „Nie, to nie zadziała, moja sytuacja jest trudniejsza…” Nie przestawaj czytać. Napisałem dla Ciebie specjalny akapit na końcu tego artykułu 😉
Co ćwiczyć jak już się znajdzie ten czas?
Gdy już w końcu znajdziesz czas w swoim zawalonym obowiązkami grafiku, ostatnią rzeczą jaką chcesz zrobić jest jego zmarnowanie… a tak może się stać, jeżeli nie będziesz wiedzieć co rzeczywiście masz w tym czasie grać.
Nie podam Ci tu żadnego konkretnego ćwiczenia, ani zadania, bo skąd mam wiedzieć, czy będzie ono dla Ciebie dobre, skoro nawet Cię nie znam – nie wiem, co umiesz, czego chcesz się nauczyć.
Zamiast tego, powiem Ci jak w prosty sposób samodzielnie znaleźć sobie odpowiednie ćwiczenia. Moja rada jest taka: WYZNACZ SOBIE CEL.
Wyznacz sobie konkretny cel na najbliższy tydzień. Może to być nauczenie się jakiegoś nowego numeru, albo lepsze opanowanie jakiegoś skomplikowanego fragmentu muzyki… Może to być ćwiczenie jakiejś konkretnej techniki, pisanie utworu… cokolwiek. Ważne jest tylko to, żeby ten cel był TWÓJ.
…no może nie tylko to jest ważne.
Bardzo ważne jest jeszcze to, żeby Twój cel był dobrze określony. Jeżeli np. chcesz ćwiczyć jakąś technikę, dobrze by było wiedzieć w jaki sposób konkretnie będziesz ją ćwiczyć. Jeżeli chcesz nauczyć się jakiegoś nowego numeru, warto się zastanowić nad tym, co po kolei trzeba zrobić, żeby to osiągnąć.
Im bardziej konkretny będzie Twój cel, im bardziej szczegółowo wyobrazisz sobie jego wykonanie, tym bardziej efektywnie wykorzystasz swój czas… a już na pewno nie zmarnujesz go na zastanawianie się „A co by tu dzisiaj pograć…?”.
Nie bądź perfekcjonistą
Jak to? Przecież bycie perfekcjonistą jest dobre! Perfekcjoniści robią wszystko idealnie! Prawda?
NIE 🙂
Perfekcjonista to taki człowiek, który nigdy nie jest zadowolony, któremu zawsze jest mało… i może czasami zrobi coś dobrego, ale bardzo bardzo rzadko, bo większość czasu spędzi na użalaniu się nad tym, że nic nie jest jak być powinno 🙂
Ćwiczenie gry na gitarze nie musi wiązać się z podróżą do sali prób, odpalaniem pieca, starannym ustawianiem brzmienia itp. Do ćwiczenia gry na gitarze wystarczy… gitara. Jest też mnóstwo sposobów na to, żeby rozwijać swoją muzyczną pasję z dala od instrumentu… no ale to jest temat na kolejny artykuł 🙂
Także, jeżeli masz wolne 20-30 minut, gitarę pod ręką i trochę wolnego miejsca – masz odpowiednie warunki do ćwiczenia gry na gitarze. Dodatkowo, masz pewnie ze sobą telefon. W telefonie jest metronom – bardzo przydatne narzędzie do ćwiczenia techniki. Ba… w telefonie można sobie nawet zainstalować symulacje wzmacniaczy, założyć słuchawki i grać swoje ulubione numery z podkładami. Możliwości jest milion, trzeba tylko ruszyć głową.
Miałem kiedyś ucznia, któremu dopiero co urodziło się drugie dziecko. Oprócz bycia doskonałym tatą i doskonałym mężem, jego celem było wydanie solowej płyty (mam nadzieję, że dalej tak jest). Jak się pewnie domyślasz, wielką ilością czasu raczej nie dysponował z dwójką dzieci. Jendak za każdym razem, gdy trafiło mu się wolne 15-20 minut, brał gitarę, zamykał się w łazience i nagrywał swoje pomysły na telefon.
Żeby wypracować w sobie taką zawziętość, wcale dużo nie trzeba. Wystarczy tylko podjąć decyzję – zdać sobie sprawę, że ma się wpływ na własne wybory i powiedzieć światu „nie zgadzam się na to, żeby nie mieć czasu na rozwijanie swojej pasji”. Wtedy rozwiązania się znajdują. Jak się chce, zawsze się znajdują.
Podsumowanie
Jest wiele sposobów na to, żeby ćwicząc grę na gitarze osiągać lepsze rezultaty w krótszym czasie. Te, które przedstawiłem Ci w tym krótkim artykule są najbardziej podstawowe i najłatwiejsze do zastosowania. Wprowadź je w życie, a Twoja gra na gitarze zacznie w końcu iść do przodu:
- Zastanów jak ważna jest dla Ciebie gra na gitarze,
- Zidentyfikuj rzeczy, które są dla Ciebie mniej ważne,
- Zaplanuj sobie czas na grę na gitarze, zanim zaczniesz robić te rzeczy,
- Wyznacz sobie konkretny cel, który chcesz osiągnąć w ciągu najbliższego tygodnia,
- Zastanów się, jakie są kroki, żeby ten cel osiągnąć,
- Pracuj nad tym celem w czasie wyznaczonym na grę na gitarze.
***
Masz jakieś pytania? Nie zgadzasz się z czymś, co napisałem? Skontaktuj się ze mną! Chętnie z Tobą podyskutuję na ten temat. Napisz na Piotr@LekcjeGitaryOstroleka.pl
***
Masz pytanie / sugestię do tego artykułu? Daj mi znać – chętnie podyskutuję na ten temat 😊 Wypełnij poniższy formularz, żeby skontaktować się ze mną: